Silový tréning. Pre niektorých z nás znamená radosť, pre iných však skôr kopec iných emócií, zväčša nie až tak príjemných. Možno prejdete okolo príspevku na sociálnej sieti, kde svalnatý chlap pózuje oproti zrkadlu a v momente si spomeniete na hlášku z nesmrteľného filmu Pelíšky: „dejte to pryč, mně se z toho dělá mdlo!“ Alebo ste sa už povzniesli ponad takýto naratív a pravidelne prechádzate okolo miestneho fitka a vravíte si: „od budúceho mesiaca začínam!“ To si zhodou okolností poviete aj ďalší mesiac, lebo ste neklamali… Prípadne už ste sa dostali do kolotoča cvičenia, aj sa vám vo fitku páči ale striedate pocity nadšenia a nevôle, zväčša sa dokopete ísť cvičiť lebo už máte termín.
Cvičenie má množstvo zdravotných benefitov, ktoré nie je možné ignorovať. Denne na celom svete prebiehajú výskumy potvrdzujúce benefity silového cvičenia. Ak si chcete pozrieť niektoré významné metaanalýzy, kliknite na linky.
Silový tréning a vplyv na depresie?
Silový tréning a jeho účinky na dôchodcov ?
Silový tréning a účinok na obezitu ?
Benefity si nájdu všetky vekové skupiny obyvateľstva. U detí vzniká návyk na správne držanie tela a predpoklad do ostatných športov, u študentov vplyvom cvičenia k lepším kognitívnych schopnostiam, aj keď o tom často pochybujete :), u dospelých je často motiváciou odstránenie bolestí alebo optimalizácia váhy, možnosť odreagovať sa od detí (tých, ktoré potrebujú zlepšiť držanie tela rovnako ako lepšiu známku z diktátu), u starších klientov sa stretávame s potrebami lepšej mobility, poklesu výkonnosti. V dôchodkovom veku všetko vyššie spomenuté. Nič, čo by fitko nezvládlo. Od zlepšenia fyzickej kondície až po posilnenie srdca a obmedzenie rizika mnohých chorôb, cvičenie je jednou z najdôležitejších primárnou aj sekundárnou prevenciou civilizačných ochorení. Viac o tom, čo je primárna a sekundárna prevencia nájdete tu. Silový tréning kľúčom k dlhodobému zdraviu a pohode. Krásne to znie, no ako to už býva, je tu malý háčik. Silový tréning vás nebaví. A moja odpoveď je, že ani nemusí. Tu je dôvod.
Cvičenie je tak trochu….počkať, cvičenie je vlastne úplne ako umývanie zubov alebo jedenie šalátu – nie vždy nás to nadchne, ale vieme, že sú to veci, ktoré by sme mali robiť pre svoje dobro. Asi sa nezobudíte s pocitom, že sa už neviete dočkať, až si umyjete zuby (možno váš partner áno), ani sa vám pri predstave šalátovej misy nezbiehajú sliny. Nemusíte mať voči umývaniu zubov, či jedeniu šalátu vyložene pozitívne emócie. Nemusíte nad nimi ani veľmi premýšľať, snáď len nad ružičkovým kelom by som ja osobne uvažoval 🙂
Ako pri umývaní zubov, aj pri cvičení je dôležité udržiavať pravidelnosť. Aj keď nie je vždy najpríjemnejšie stáť pred zrkadlom so zubnou kefkou v ruke, vieme, že to robíme pre zdravie našich zubov a celkovú hygienu ústnej dutiny. Podobne je to aj s cvičením – aj keď nie je vždy najzábavnejšie ísť do posilňovne alebo behať vonku, vieme, že tieto činnosti robíme pre zlepšenie svojho zdravia a celkovú kondíciu.
Navyše, podobne ako s jedením šalátu, aj s cvičením môžeme postupne objavovať rôzne formy a metódy, ktoré nás môžu zaujať a motivovať. Okrem silového tréningu by som zaradil pravidelne inú pohybovú aktivitu, ktorá bude viac kreatívna. Pre niekoho to môžu byť kolektívne športy, tanec, turistika v prírode, jóga, pilates, šach. Robte to, čo vás baví a k tomu silový tréning ! Všimnite si ten výkričník.
V konečnom dôsledku je dôležité si uvedomiť, že aj keď nás cvičenie nemusí vždy baviť, je to kľúčové pre naše zdravie a pohodu. Tak ako s umývaním zubov a jedením šalátu, aj cvičenie by malo tvoriť súčasť nášho každodenného života. A keď sa nám nepáči, spomeňme si na jeho prospešné účinky a na to, že robíme niečo pre seba a svoje zdravie. Prajem vám, aby silový tréning nebol nasilu ale na silu 🙂