Cvičenie ako terapia pri bolesti spodnej časti chrbtice – prehľad vedeckých štúdií
Až 85% všetkých ľudí zažijú počas života bolesť „krížov“ (ďalej len LBP- low back pain). Je to najčastejšia sťažnosť ľudí v rámci všetkých kostrovo-svalových bolestí. Cvičenie je často odporúčané pacientom s LBP, pretože zmierňuje bolesti, obnovuje stratenú flexibilitu, silu a vytrvalosť. Tento článok sa pozrie bližšie na vedecké dôkazy o týchto tvrdeniach.
Výsledky vyšetrení môžu byť mätúce
Najprv si zadefinujme LBP podľa dĺžky trvania. Akútna LBP trvá do 4 týždňov, subakútna 4-12 týždňov a chronická je tá, kde symptómy trvajú dlhšie ako 12 týždňov. Vhodnosť cvičenia ako formy terapie sa mení vplyvom dĺžky trvania bolestí. Vo viacerých prehľadových článkoch (1,2,3) sa spomínajú pozitívne výsledky cvičenia pri subakútnych a chronických bolestiach. V takých prípadoch mierna až stredná intenzita pohybu pomáha zmierňovať symptómy. Benefity sa prejavujú na neurologickej (zmena prozápalovej činnosti v oblasti bolesti, svalovej (zlepšený metabolizmus v okolí kĺbov, svalov a platničiek) aj psychologickej úrovni (redukcia stresu, úzkosti a depresie).
Pri identifikovaný problému je vždy lepšie vyhľadať pomoc neurológa a mať snímku z magnetickej rezonancie. Často sa nájde dehydratovaná, zúžená, degenerovaná, vydutá alebo vytečená platnička. Čo je však ešte dôležitejšie ? Že ani jeden alebo kombinácia vyššie spomenutých nálezov nemusí nutne spôsobovať aktuálnu bolesť chrbtice. Bulging disc alebo vystúpená platnička je častým dôvodom akútnej bolesti spodnej časti chrbtice, pričom bolesť sa zvykne šíriť smerom k dolnej končatine v závislosti od miesta zasiahnutej platničky v lumbálnej alebo sakrálnej oblasti. Tak, ako vydutá platnička môže byť dôvodom bolesti, rovnako ňou aj nemusí byť. Prečo ? Nález z magnetickej rezonancie môže ukazovať degradáciu platničky niekoľko rokov starú. Platnička môže byť v takomto štádiu zastabilizovaná, celkovo bez vonkajších prejavov komplikácií. Klienti často pripisujú bolesti „nestabilnej“ , prípadnej krivej chrbtici, že majú jednu nohu dlhšiu alebo bedrové kĺby nie sú v jednej línii. Aj v tomto prípade platí, že bolesť nemusí byť spôsobovaná týmito „diagnózami“.
Je zvýšená bolesť chrbtice po cvičení zlým signálom?
Medzi klientmi trpiacimi LBP sa môže vyskytnúť dočasné zvýšenie symptómov počas alebo po dokončení tréningu. Zvýšená bolesť je často neškodná a jednoducho indikuje, že bolestivé tkanivá boli stimulované. Vo všeobecnosti, ak sa porovnávala necvičiaca kontrolná skupina s tou cvičiacou. Cvičenie nezvýšilo riziko zranenia LBP. Je však na mieste poznamenať, že cvičenie v prípade LBP by malo byť pod dohľadom odborníka. Nekontrolované cvičenie posilňujúce príčiny bolesti môžu znamenať zhoršenie stavu klienta/pacienta. Riziko cvičenia pod dohľadom odborníka sa potom vzťahuje na zranenia, ktoré sa bežne vyskytujú u bežne cvičiacej populácie ako napríklad zranenia kolien, členkov, ramien, rôzne vytknutia, zlomeniny, svalové poranenia. Zriedkavé sú aj rôzne formy arytmií, cievnych mozgových príhod, či infarktov. Pravidelnú fyzickú aktivitu by sme preto vždy mali konzultovať so svojim lekárom.
Výber vhodného cvičenia
Žiadna z foriem cvičenia nemala vo výskumoch na subakútnu a chronickú bolesť chrbtice nadradené a svojími výsledkami výsostné postavenie. V roku 2021 meta-analýza 217 výskumov však zistila, že pre klientov s chronickými bolesťami sa metódy ako pilates, Mckenzie a funkčný silový tréning v posilňovni sa spájajú s nadpriemernými výsledkami. Výsledky výskumov však sú spojené so stredne vysokou presnosťou, limitáciami v rámci jednotlivých výskumov. Preto, pri absencii silnej evidencie jednej „správnej“ formy cvičenia je výber na klientových preferenciách, dostupnosti a odporúčaniam odborníkov.
Správna forma teda môže byť od prípadu k prípadu iná, preto vypíšem tie najčastejšie používané. Aeróbne aktivity ako plávanie, chôdza, bicykel, eliptický trenažér. Ďalej pilates, strečing, jóga, tai chi, spinálna stabilizácia, Alexander technique, funkčný silový tréning, multidisciplinárna rehabilitácia. Akútna bolesť chrbtice = žiadny benefit navyše z terapie cvičením Pri akútnej bolesti sa cvičenie neukázalo ako viac účinná forma terapie v porovnaní s inými, pasívnejšími formami. Mali by sme sa však vyhýbať nadmernému ležaniu v jednej polohe. Byť aktívny a zabrániť nadmernému tuhnutiu je v tejto fáze kľúčové rovnako ako vyhýbanie sa pohybom, ktoré bolesť zvyšujú.
Výber vhodného cvičenia
Pri akútnej bolesti sa cvičenie neukázalo ako viac účinná forma terapie v porovnaní s inými, pasívnejšími formami. Mali by sme sa však vyhýbať nadmernému ležaniu v jednej polohe. Byť aktívny a zabrániť nadmernému tuhnutiu je v tejto fáze kľúčové rovnako ako vyhýbanie sa pohybom, ktoré bolesť zvyšujú. Cvičenie je prevencia bolestí chrbtice. V niekoľkých meta-analýzach sa ukazuje mierna fyzická aktivita ako účinná forma prevencie LBP až v 95% prípadov. Posilnenie svalstva, kombinované s dostatočnou mobilitou a aeróbnym pohybom sa ukazuje ako najúčinnejšia forma prevencie bolestí spodnej časti chrbtice. Ak sa takáto forma cvičenia kombinuje aj so vzdelávaním klientov (dôraz na vykonávanie pohybov správne), zvyšuje sa šanca, že sa bolesti nebudú opakovane vracať.
Zhrnutie
Pri akútnej bolesti sa klient musí vyhýbať pohybom, ktoré bolesť stimulujú. Riešením nie je len pasívne ležanie na gauči. Cvičenie samotné nemá vplyv na zlepšenie stavu klienta. Mal by sa stále klásť dôraz na dostatok miernej pohybovej aktivity a pasívne formy terapie ako mäkké techniky, masáž, náplaste, gély, cvičenie pod dohľadom odborníka. Pri subakútnej a chronickej LBP je úloha cvičenia absolútne kľúčová. Vo všetkých meta-analýzach sa spomínajú pozitívne účinky cvičenia oproti skupinám, ktoré necvičili.
Výber cvičenia je ovplyvnený preferenciami klienta, lekára a dostupnosti tej, ktorej metódy. Všetky aktivity by sa však v čase bolesti chrbtice mali uskutočňovať tak, aby sa našla príčina bolesti, odstraňovali sa chybné stereotypy a posilňovali sa svaly tak, aby viedli k postupnému odstráneniu bolestí. Takáto metóda je často neuskutočniteľná pre laika, bez odborného dozoru. Ak sa pri LBP zúčastním skupinovej jógy, crossfitu alebo inej športovej aktivity bez dostatočnej kontroly, môže nastať zhoršenie stavu. Metódy ako funkčný silový tréning, pilates a McKenzieho metóda sa zdajú byť najvhodnejšie. V období bez LBP je pohyb liekom. V období bolestí je správny pohyb liekom.